e42art

sosyal medya yönetimi

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi hakkında her şey

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya takipçilerini analiz etme ve onlara uygun bir strateji geliştirme, sosyal medya profilleri için içerik oluşturma ve dağıtma, çevrimiçi konuşmaları izleme, etkileyicilerle iş birliği yapma, topluluk hizmeti sağlama ve sosyal medyayı izleme, ölçme ve raporlama sürecidir. Medya performansı ve yatırım getirisini takip etme, raporlama bu sürece dahildir.

Bir zamanlar işletmeler tarafından marjinalleştirilen tüm bu görevler, artık şirketlerin pazarlama stratejilerinin ilgi odağı haline geldi.

Peki neden? Çünkü sosyal medya, sosyal kanallarınızı düzenli ve verimli bir şekilde yönetmeniz şartıyla harika para kazanma fırsatları sunar.

Etkili bir sosyal medya yönetim süreci neden önemlidir?

Sosyal ağların iş potansiyeli çok büyük. Markalar, marka bilinirliğini artırmaktan mağaza ziyaretlerini artırmaya kadar pazarlama hunisinde hedeflerini başarılı bir şekilde yönlendirmek için sosyal medya platformlarından yararlanabilir.

Ancak bunu başarabilmek için verimli sosyal medya ekiplerine ihtiyaçları var. Sosyal medya pazarlaması yoluyla ne kadar çok hedef elde etmek isterseniz, bu kanala o kadar çok insana ihtiyaç duyacaksınız. Bu talep sonunda karmaşık sosyal medya ekip yapılarının oluşturulmasına yol açacaktır.

Büyük bir markaysanız, dünyanın farklı ofislerinde ve bölgelerinde, farklı hedeflere ulaşmak için farklı stratejilerden yararlanan birden fazla ekibiniz bile olabilir.

Şimdi, tüm bu insanların sosyal medyadan maksimum değeri sağlamak için birlikte el ele çalıştıklarından nasıl emin olabilirsiniz?

Cevap şudur: verimli bir sosyal medya yönetim süreci oluşturun.

Çünkü insanların %74’ü satın alma kararı verirken sosyal medyayı kullanıyor.

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Sosyal medyanız kişisel ya da markanıza ait ticari faaliyetler gösteren bir hesap olması fark etmeksizin kendiniz yönetebilir ya da bu işin uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Peki seçenekleriniz neler?

  1. Dijital medya ajansları
  2. Sosyal medya yönetimi üzerine yoğunlaşmış yeni nesil sosyal medya ajansları
  3. Freelancer sosyal medya uzmanları

Farkları neler? Aslında hiçbirinin arasında maliyet dışında temel bir fark bulunmuyor. Çok uzman Freelancer sosyal medya yöneticileri olduğu gibi bu işe yeni başlamış olanları da karşınıza çıkabilir. Onun dışında ajanslar bu konuda geniş personel kadrosu ile daha hızlı hizmet vermekte. Nihai karar size kalmış elbette.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Bir sosyal medya yöneticisinin ilk görevi bir pazarlama planı uygulamaktır.

Sosyal dünyanın hızlı doğası, bu stratejilerin genellikle kısa vadeli olduğu anlamına gelir. Çoğu şirket, her 90 günde bir inceleme yapar. Planlar değişiklik gösterse de genellikle hedef müşterileri belirlemek ve bir içerik programı oluşturmakla başlarlar. Sosyal medya yöneticileri ayrıca:

Sosyal iletişimin anahtarıdırlar: Bu rol, bir şirketin her bir sosyal kanalda ne sıklıkta paylaşım yapması gerektiğini belirler ve yanıtlardan sorumludur.

Marka kimliğinin gelişimini desteklerler: Müşterilerin kuruluşunuzla etkileşime girmesine yardımcı olan nedeni ortaya koyarlar.

Görsel tasarım stratejilerine katkı sağlarlar: İster profil resimleriniz ister takım fotoğraflarınız olsun, bir sosyal medya yöneticisi markanızla görsel olarak eşleşmenizi sağlar.

Promosyon stratejilerini desteklerler: Sosyal medya yöneticileri size ücretli reklamcılık, organik trafik ve etkileyici pazarlama hakkında bilgi verir.

Katılım stratejinizi belirlerler: Sosyal medya yöneticiniz, tüm kanallarda hedef kitlenizi dinler, yanıt verir ve onlarla etkileşim kurar. Bu, satışları artırır ve katılım yoluyla müşteri ilişkilerini geliştirir.

Bir dönüşüm stratejisi oluşturlar: Sosyal medya yöneticiniz, takipçilerin acı noktalarını ve endişelerini öğrenir. Bu, hayranları müşteriye nasıl dönüştüreceklerini önermelerine yardımcı olur.

Sosyal medya yönetimi fiyat aralığı nedir?

Bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün değil.  Aslında çok geniş bir aralık mevcut. Ama giriş seviyesi bir bütçeye sahibim diyorsanız ilk seçenek elbet teki Freelancer uzmanlar. Henüz o kadar bile bütçem yok diyorsanız CANVA gibi ücretsiz araçları kullanarak ve trendleri takip ederek kendiniz yönetmeyi deneyebilirsiniz. Eğer zaten yeterli bütçeye sahibim diyorsanız küçük, orta ya da büyük ölçekteki bir ajanstan yardım alabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi paketleri neleri kapsar?

Bu paketler genellikle 5’li, 10’lu, 20’li gibi katsayıları kapsayan görsel içeriklerini barındırırlar. Haftalık ya da aylık olarak satışı gerçekleştirilen paketler aynı zamanda takipçilerle olan etkileşimi ve raporlamayı da kapsayabilir. Bunun dışında video içerik üretimi gibi ekstraları da olabilir.

1 thoughts on “Sosyal medya yönetimi nedir?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Scroll to Top