e42art

e-ticaret

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret nedir? E-ticaret, internet üzerinden mal veya hizmet alım satımı ve satışı tamamlamak için para ve veri aktarımıdır. Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinir. 

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret modellerinin en geleneksel türleri şunlardır:

  1. İşletmeden Tüketiciye (B2C): B2C e-ticaret, en popüler e-ticaret modelidir. İşletmeden tüketiciye satış, örneğin bir çevrimiçi perakendeciden bir ayakkabı satın aldığınızda, satışın işletme ile tüketici arasında gerçekleştiği anlamına gelmesidir.
  2. İşletmeden İşletmeye (B2B): B2B e-ticaret, üretici veya toptancının perakendeci gibi başka bir işletmeye mal veya hizmet satmasını ifade eder . İşletmeler arası e-ticaret, tüketiciye yönelik değildir ve genellikle hammadde, yazılım veya birleştirilmiş ürünler gibi ürünleri içerir. Üreticiler ayrıca B2B e-ticaret yoluyla doğrudan perakendecilere satış yapmaktadır.
  3. Doğrudan Tüketiciye (D2C): Doğrudan tüketiciye e-ticaret, e-ticaretin en yeni modelidir ve bu kategorideki trendler sürekli olarak değişmektedir. D2C, bir markanın bir perakendeci, distribütör veya toptancıdan geçmeden doğrudan son müşterisine satış yapması anlamına gelir. Abonelikler popüler bir D2C öğesidir ve Instagram, Pinterest, Facebook, SnapChat vb. platformlar aracılığıyla sosyal satış, doğrudan tüketiciye satış için popüler platformlardır.
  4. Tüketiciden Tüketiciye (C2C): C2C e-ticaret, bir mal veya hizmetin başka bir tüketiciye satılmasını ifade eder. Tüketiciden tüketiciye satışlar eBay, Etsy, Fiverr vb. platformlarda gerçekleşir.
  5. Tüketiciden İşletmeye (C2B): Tüketiciden işletmeye, bir bireyin hizmetlerini veya ürünlerini bir ticari kuruluşa satmasıdır. C2B, fotoğrafçılar, danışmanlar, serbest yazarlar vb. sunan kişileri kapsar.

E-Ticaret Eğitimi İçin Nereden Başlanmalıdır?

İşte e-ticaret hakkında bilgi edinmenin 8 yolu:

E-Ticaret Bloglarını Okuyarak Öğrenin

E-Ticaret hakkında bilgi edinmenin en hızlı yollarından biri blog gönderilerini okumaktır. Her zaman onlardan yeni şeyler öğrendiğim için en sevdiğim blogları ekledim.

e-ticaret akademisi

yabancı kaynaklar

Çevrimiçi Kurslar Alarak Öğrenin

En öne çıkan kaynak elbette Udemy. Ancak ücretsiz alternatiflerde mevcut yine yukarıda bahsettiğim e-ticaret akademisine alternatif Trendyol akademiyi önerebilirim. Hepsiburada ve N11 inde aynı hedef doğrultunda çalışmaları mevcut.

Udemy

E-Ticaret Podcast’lerini Dinleyerek Öğrenin

Podcast’leri seviyorum. Araba sürerken veya egzersiz yaparken onları dinleyebilirsiniz. Piyasada pek çok podcast varken, şunu dinlemeye başlamanızı tavsiye ederim:

Spotify

E-Ticaret Kitaplarını ve E-Kılavuzlarını Okuyarak Öğrenin

Genellikle e-ticaret kitaplarını çok hızlı eskidikleri için önermiyorum. Ancak yine de aşağıdaki linkten güncel e-ticaret kitaplarını takip edebilirsiniz.

E-ticaret kitapları

E-Ticaret Web Seminerlerine Katılarak Öğrenin

Hemen hemen tüm şehirlerdeki ticaret odaları bu tarz seminerler düzenlemeye başladı. Çok faydalı eğitimlere bizzat katılmışlığım da oldu. Bazı etkinlik takvimlerini aşağıdan takip edebilirsiniz;

ISO etkinlik takvimi

ASO etkinlik takvimi

E-Ticaret Çalışanlarıyla Ağ Kurarak Öğrenin

E-Ticaret hakkında en çok sevdiğim şeylerden biri ağdır. Yeni insanlarla tanışmak eğlenceli ve heyecan verici. İster çevrimiçi mağaza sahipleri ister e-ticaret uzmanları arıyor olun, ağ oluşturma bunu mümkün kılar.

Ağ kurmanın en sevdiğim 3 yolu: Facebook Grupları, Linkedin ve diğer çevrimiçi topluluklar.

E-ticaret Sitesi Nedir?

İnsanların fiziksel malları, hizmetleri ve dijital ürünleri fiziksel bir yer yerine internet üzerinden alıp satmasına olanak tanıyan bir web sitesi. Bir e-ticaret web sitesi aracılığıyla, bir işletme siparişleri işleyebilir, ödemeleri kabul edebilir, nakliye ve lojistiği yönetebilir ve müşteri hizmetleri sağlayabilir.

E-ticaret olmadan günlük hayatı hayal etmek zor. Yiyecek, giysi ve mobilya sipariş ediyoruz; derslere ve diğer çevrimiçi hizmetlere kaydoluruz; kitap, müzik ve film indiriyoruz; ve çok daha fazlası. E-ticaret kök saldı ve burada kalacak.

“E-ticaret” terimi, basitçe mal veya hizmetlerin internet üzerinden satışı anlamına gelir. En temel haliyle, e-ticaret, 2 veya daha fazla taraf arasında elektronik olarak fon ve veri transferini içerir. Bu iş biçimi , 1960’ların elektronik veri alışverişi ve 1990’larda çevrimiçi alışverişin başlangıcından bu yana oldukça gelişti .

E-Ticaret Yoluyla Satılan Ürün Türleri Neler?

E-ticaretin dijital bileşeni, satıcıların, bazıları fiziksel bir yerde satılması mümkün olmayan geniş bir ürün yelpazesi sunmalarına olanak tanır.

Fiziksel mallar

Giyim, mobilya, yiyecek veya sarf malzemeleri gibi öğeler, bir depoda saklanabilen somut ürünlerdir. Satıcılar, tüketicilerin beğenebileceği, kaydedebileceği veya satın alabileceği e-ticaret web sitelerinde malları görüntüler. Satın alındığında, işletme ürünü müşteriye gönderir.

Hizmetler

E-ticaret siteleri ayrıca danışmanlık, bakım, özel ders, dersler ve daha fazlası gibi hizmetleri satmanın popüler bir yoludur . Bir web sitesini kodlamayı öğrenmek veya köpeğinizin zahmetli havlama alışkanlığını düzeltmeye yardımcı olacak deneyimli bir eğitmen arıyorsanız, çevrimiçi yardım sıkıntısı yoktur.

Dijital ürünler

Çevrimiçi kurslar, yazılımlar, podcast’ler, müzik ve e-kitaplar gibi dijital ürünler, e-ticaret sitelerinde de giderek daha popüler hale geliyor. Dijital ürünlerin yükselişi, talep üzerine becerileri öğrenmenin yeni bir yolunu açtı.

İyi Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

Marka kimliğinize uygun olmalı, renklerden ürün çekimine kadar profesyonel bir görünüme sahip olmalı. SEO uyumlu olmalı. Ürünlere ve kategorilere dair geniş açıklamalar içermeli. Her şeyden önemlisi hızlı olmalı. Sık sık güncellenen Google algoritmasının önem verdiği önceliklerden biri artık hız kavramı. Yavaş açılan bir web sitesini hiçbir kullanıcı beklemeyi istemeyecektir. Hız çağında yaşıyor ve bir çok alternatife sahipsek neden beklesin ki?

Siz de günümüz e-ticaret standartlarını sağlayan hızlı ve seo uyumlu bir e-ticaret sitesine ihtiyaç duyuyorsanız referanslarım sayfamdan daha önce yaptığım işlere göz atabilir ardından iletişim sayfamdan bana ulaşarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir