e42art

facebook sosyal medya

Facebook Görsel Boyutları

Facebook Görsel Boyutları nedir merak mı ediyorsunuz? Uçtan uca bir  sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmayı planlıyor musunuz? O zaman Facebook muhtemelen hedeflediğiniz sosyal medya kanallarından biridir.

Son zamanlarda Facebook‘un veri güvenliği ve gizlilik politikaları hakkında endişelerini dile getiren birçok kullanıcıya rağmen, platform ezici bir şekilde popüler olmaya devam ediyor. Facebook, dünya genelinde aylık 2,7 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. Bu, dijital pazarlamacılar ve girişimcilerin Facebook pazarlamasına öncelik vermelerinin oldukça önemli olduğu anlamına geliyor.

Eğer Facebook’ta içerik yayınlıyorsanız, muhtemelen hedef kitlenizin dikkatini çekmek için epeyce resim kullanıyorsunuzdur! Facebook sayfanızın kapak fotoğrafından video reklamınızın küçük resmine kadar çeşitli Facebook görsel boyutlarının izini kaybetmek oldukça kolaydır. Sadece mobil uygulamada kırpıldığını bulmak için Facebook profiliniz için kaç kez harika bir kapak fotoğrafı yüklediniz? Bu sorunlar Facebook’un görüntüleri masaüstünden mobil cihazlara otomatik olarak kırpması nedeniyle sık sık meydana gelir.

facebook reklam görsel boyutu
facebook

Güncel Facebook görsel boyutları nedir?

Aşağıda yer alan tablodaki bilgiler zamanla değişim gösterebiliyor. Şimdilik en güncel bilgiler bu şekildedir.

Facebook Profil Resmi400 x 400 piksel1:1
Facebook Etkinlik Kapak Fotoğrafı1920 x 1005 piksel1,91:1
Facebook Grubu Kapak Fotoğrafı1920 x 1005 piksel1,91:1
Facebook İşletme Sayfası Kapağı1200 x 674 piksel16:9
Facebook Profil Kapak Fotoğrafı1125 x 633 piksel2,7:1
Facebook Fotoğraf Gönderisi1200 x 630 piksel1,91:1
Facebook Video Gönderisi1280 x 720 piksel16:9
Facebook Bağlantılı Resim1200 x 630 piksel1,91:1
Facebook Hikayeleri1080 x 1920 piksel9:16
Facebook “Bizim Hikayemiz” Kapağı1200 x 445 piksel2,7:1
Facebook Reklamı (Atlıkarınca)1080 x 1080 piksel1:1
Facebook Reklamı (Tek Resim)1200 x 628 piksel1,91:1
Facebook Katalog Resmi1080 x 10801:1

Facebook profil resmi boyutu

Resim boyutları: 170 x 170 piksel (masaüstü) veya 128 x 128 piksel (mobil) önerilir

Bir Facebook profil fotoğrafı, Facebook profilinizde bir profil fotoğrafı olarak ve bir Facebook Sayfası profil fotoğrafı olarak bulunabilir. Önerilen Facebook profil resmi boyutu 170 x 170 pikseldir.

Özellikle logonuzu veya üzerine bir metin eklerseniz, fotoğrafı nispeten okunaklı tutmak önemlidir. Bu tür Facebook profil fotoğrafları, sayfanız veya profiliniz yorum yayınlayarak veya mesaj göndererek başkalarıyla etkileşim kurduğunda da görünecektir.

Profil resminizin bir daire olacağını unutmamalısınız. Profil fotoğrafınızdaki bir içeriği vurgulamak istiyorsanız, onu dairenin kenarından uzaklaştırın, aksi takdirde köşelerden kesilebilir.

Paylaşılan resimler

Resim boyutları: 1200 x 630 piksel önerilir, 470 piksel genişlik min. 

Paylaşılan resimler, zaman tünelinizde paylaşılan resimlerdir. Aynı şeyi hem masaüstünde hem de mobilde görüntülerler. Emin olmanız gereken tek şey, yayınlamadan önce tüm öğelerin mobil cihazlarda harika görünmesidir. 2020’den önce %20 metin kuralını da kontrol etmeniz gerekebilirdi, ancak bu 2020’de kısmen reddedildi. 

Bağlantılı resim

Görüntü boyutları:

  • en az 1080 × 1080 piksel (1,91:1 ile 1:1 en boy oranı arasında) – FB Reklam Yöneticisi aracılığıyla yeni bir reklam olarak oluşturulan ücretli kare bağlantı gönderileri (mobil) için.
  • Facebook, bağlantı küçük resimleri için 1200 x 630 piksel ve maksimum 8 MB boyutu önerir (örneğin, Facebook’ta harici içerik paylaştığınızda ve daha sonra tanıtmak istediğinizde)

Bağlantı gönderileri, kullanıcıyı resmi yakınlaştırmak yerine belirli bir harici sayfaya yönlendiren tıklanabilir Facebook güncellemeleridir. Bağlantı gönderileri, hem reklam gönderileri hem de herhangi bir paylaşılan bağlantının küçük resimleri olarak kullanılır.

Yine de bir bağlantı gönderisi için Facebook resim boyutları nelerdir?

Kare (1:1 en boy oranı) veya paylaşılan bir görüntünün (1,91:1) en boy oranına sahip bir dikdörtgen kullanabilirsiniz.

facebook görsel boyutları

Facebook kapak fotoğrafı boyutları

Resim boyutları: 851 x 315 piksel (maksimum 100 KB boyutundaki PNG/sRGB/JPG dosyalarında) önerilir, 820 x 312 piksel (masaüstü) veya 640 x 360 piksel (mobil) olarak görüntülenir.

Facebook kapak fotoğrafları her Facebook sayfasının, profilinin veya grubun en üstünde görüntülenir (daha sonra öğreneceğiniz üzere boyutları gruplara göre değişse de) ve genellikle Facebook’ta bir kişinin o sayfayı veya o sayfayı ziyaret ettiğinde gördüğü ilk şeydir. profil.

Bu nedenle markanızı, değerlerinizi veya kişiliğinizi yansıtan bir Facebook kapak fotoğrafı seçmeli ve uygun şekilde büyütmelisiniz.

Facebook kapak fotoğrafı boyutları, masaüstü ve mobil sürümleri karşılaştırırken en fazla değişiklik gösterir. Güvenlik sınırlarını ayarlamak ve önemli öğeleri ortaya taşımak, Facebook kapak fotoğrafınızı estetik olmayan kesintilerden kurtarabilir.

Profil resminiz hem masaüstünde hem de mobilde kapak fotoğrafıyla biraz örtüşecektir, bu nedenle temel bilgileri ikincisinin tamamen bozulmamış alanlarına taşımak en iyisidir.

Facebook ayrıca, daha hızlı yükleme süreleri için bir kapak fotoğrafını veya videosunu oldukça hafif yapmanızı önerir; bu, tüm Facebook resim boyutlarına da uygulanabilir. 

Facebook grubu kapak fotoğrafı boyutu

Resim boyutları: 1640 x 856 piksel, (1,91:1 en boy oranı, masaüstü) veya 1640 piksel x 664 piksel (mobil) önerilir, bu nedenle üstte ve altta 96 piksel güvenlik payı bırakın

Video boyutları: Min. 1250 x 312 piksel ve 20 ila 90 sn. süre, 1250 x 463 piksel (2,7:1 en boy oranı) önerilir

Facebook grup kapak fotoğrafları her grubun en üstünde görüntülenir ve önemli bir rolü vardır. Potansiyel üyelerin, katılmadan önce grubun hedefini hızlı bir şekilde belirlemelerine yardımcı olurlar ve grubun tanıtmaya çalıştığı değeri vurgularlar.

Bu kapak fotoğrafı türü, genellikle profillerde veya sayfalarda bulunanlardan farklıdır, bu nedenle aynı grafikleri kullanmak istiyorsanız önce bunları ayarlamanız gerekir. 

Grup kapak fotoğrafları için, mobil sürümlerin boyutları, önerilen masaüstü sürümlerinden 192 piksel daha kısadır. Bu nedenle kapak fotoğrafınız, mobil kullanıcılar için görünmeyebileceğinden, üstte veya altta herhangi bir kritik bilgi içermemelidir.

Facebook Grubu kapak fotoğraflarınızın üst ve alt kenar boşluklarını bıraktığınızdan emin olun!

Facebook etkinlik kapak fotoğrafı 

Görüntü boyutları: 1200 x 628 piksel (1,91:1 en boy oranı) 

Video boyutları: 1200 piksel x 628 piksel ve 30 sn ile 5 dakika arası süre 

Facebook’ta her etkinliğin sayfanın üstünde görünen bir kapak fotoğrafı vardır. Örneğin bir poster veya yakınlaştırılmış bir ajanda olabilir, ancak doğru şekilde görüntülemek için doğru Facebook etkinlik fotoğrafı boyutuna sahip olmanız gerekir.

Etkinliğinizi Facebook’ta paylaşmaya karar verirseniz, Facebook etkinlik fotoğrafının boyutu bir küçük resme indirgenecek ve bir bağlantı olarak görüntülenecektir. Bununla birlikte, diğerlerine katılmaları için ilham verebileceğinden, kapak fotoğrafınızın yalnızca boyutunu değil aynı zamanda fikirlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, bir Facebook etkinlik fotoğrafının boyutunun önemli olduğu doğru olsa da, görseli bilgilendirici ve konuya uygun tutmayı da unutmamalısınız.

Facebook hikayeleri resim boyutu 

Resim boyutları: 1080 × 1920 piksel (9:16 en boy oranı) önerilir, 1080 x 1420 piksel başlık için güvenli alan

Facebook Hikayeleri, dünya çapındaki markalar tarafından giderek daha sık kullanılıyor. Hikayeler şirketler tarafından kurum kültürünü sergilemek, yeni ürünler başlatmak, müşterilerle etkileşim kurmak veya yarışmalar düzenlemek için yayınlanır. Bir hedef belirleyin, Facebook Hikayeleri bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Facebook hikayelerini kullanmanın birçok yolu vardır, bu nedenle bu format için Facebook görsel boyutlarını bilmek kesinlikle yararlıdır.

Önerilen oran 9:16’dır, ancak kullanıcı adı ve gezinme düğmeleri üst ve alt kenar boşluklarında göründüğü için Facebook Hikayelerinizi oluştururken başlık güvenli alanını göz önünde bulundurmalısınız. Her ikisi için de %14 (veya önerilen boyut için 250 piksel) boşluk bırakın.

Reklamlar için Facebook resim boyutları

Facebook reklamlarınız görsel olarak çekici olmalı, net harekete geçirici mesajlar içermeli ve… doğru boyutta olmalıdır. Facebook reklamları için hangi resim boyutlarını kullanmalısınız?

Feed reklamları 

Görüntü boyutları: mevcut en yüksek çözünürlük (1,91:1 ile 4:5 en boy oranı arasında) veya bağlantı ile en az 1080 × 1080 piksel (1,91:1 ile 1:1 en boy oranı arasında)

Feed Reklamları, hem mobil cihazlarda hem de masaüstlerinde Haber Kaynağınızda görünenlerdir ve Facebook bağlantı gönderilerinin boyutunda olmalıdırlar. 

Kare gönderiler, metin daha görünür olduğu ve haber akışında daha fazla yer kaplayarak gözden kaçırmayı zorlaştırdığı için mobili fethetmek isteyen markalar arasında popüler olduğunu kanıtladı.

Sağ sütun reklamları

Resim boyutları: en az 1200 x 1200 piksel (16:9 ile 1:1 en boy oranı arasında) önerilir 

Sağ sütundaki reklamlar, masaüstündeki Haber Kaynağının yalnızca sağ tarafında gösterilir.

Reklam öğelerinizde çok fazla metin varsa, bu yerleşimde okunması zor olabilir. Bunları tasarlarken bu reklam boyutuna uygun bir mesaj seçin veya farklı bir yerleşim seçin.

Video reklamlar

Video boyutları: 9:16 ve 16:9 en boy oranı ve 1 s ila 240 dakika arası (maksimum 4 GB boyutundaki MP4/MOV dosyalarında), Haber Kaynağında dikey bir video 4:5 olarak maskelenebilir.

Videolar, Facebook Reklamlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı markaların ürünlerini veya hizmetlerini sergileyen bir video yayınlaması daha uygun olabilirken, diğerleri daha iyi performans için video reklamları test edebilir. Neden böyle? Video reklamların, yalnızca sosyal medyada değil, genellikle statik görsellerle yapılan reklamlardan daha uygun maliyetli olduğuna inanılmaktadır.

Yüksek kaliteli videolar daha popüler hale geldikçe, Facebook’un 4 GB’den büyük herhangi bir klibi yüklemenize izin vermeyeceğini hatırlamanız gerekir. Bu nedenle, bir HD videoyu yüklemeden önce sıkıştırmanız veya çözünürlüğünü azaltmanız gerekebilir.

Atlıkarınca reklamları

Görüntü boyutları: 1080 x 1080 piksel (1:1 en boy oranı) önerilir, minimum 600 x 600 piksel.

Dönen reklamlar, tek bir reklamda çeşitli ürünleri veya reklam öğelerini gösterir. Onları tüm ihtişamıyla görmek için yatay olarak kaydırın (mobilde) veya yandaki okları tıklayın.

2 dönen kart için en az 2 resme ve bir dönen reklam için en fazla 10 karta ihtiyacınız vardır (tüm dosyaların maksimum boyutu 30 MB’ı aşamaz). Sıra mantıklı bir şekilde akmalıdır, böylece hedef kitleniz son karta kaydırır. 

Sosyal medya ölçüleri nedir?

Sosyal medya platformlarının resim boyutları sürekli değişmektedir. Örneğin Instagram profil resmi boyutu 320 x 320 piksel iken 1, Facebook profil resmi boyutu bilgisayarlarda 176×176 piksel, akıllı telefonlarda 196×196 piksel ve çoğu özellikli telefonda 36×36 piksel olarak görüntülenir . Facebook kapak fotoğrafı ise en az 400 piksel genişliğinde ve 150 piksel yüksekliğinde olmalıdır . Facebook’ta paylaşılan gönderi resimlerinin ideal boyutu ise genişlik olarak 720px, 960px veya 2048px iken yükseklikte esneklik vardır .

Instagram PP kaç pixel?

Instagram profil resmi boyutu tam olarak 110 x 110 piksel’dir. Bu boyut, Instagram profilinizi mobil uygulamada görüntülemek için mükemmeldir. Ancak bu kadar düşük bir çözünürlük web tarayıcınızda yeterli değildir . Daha yüksek kaliteli bir profil resmi için 180 x 180 piksel gibi daha büyük bir boyutta yüklemenizi öneririm örneğin 1080×1080 ya da 2048×2048 gibi.

Facebook’ta hikaye boyutları nelerdir?

Facebook hikayeleri tüm mobil ekranı kapladığından, önerilen Facebook hikaye resmi boyutu 1080 x 1920 pikseldir. Profil resminiz ve bazı düğmeler hikayelerinizin üst kısmında görünecektir, bu nedenle resimlerinizi tasarlarken bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var .

Sosyal medya ile ilgili diğer yazılar için kategoriye göz atın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Scroll to Top