e42art

renkler

Logo Neden Önemli

Logo neden önemli ? Neden bir logoya ihtiyacınız var? İşte 5 gerçekten iyi sebep:

Marka adları logoya entegre edilmemiş olsa bile, gezegendeki insanların en az %99,99’unun her birinin temsil ettiği markayı tanıyabileceğini ve adlandırabileceğini tahmin ediyorum. Ancak sektörünüzdeki küresel tanınırlık ve dünya hakimiyeti sizin için yeterince iyi değilse, işte birkaç neden daha:

Bir logo önemlidir çünkü:

1- Logo Kimliğinizi ortaya çıkarır

Kovboyların sığırları damgaladığı eski Western filmlerini hatırlıyor musunuz? Sahipliğini belirtmek için yaptılar. Logonuz da aynı şeyi yapmalıdır. Ürünlerinize, kartvizitinize ve web sitenize basılan logonuz, mülkiyeti ifade eder. Dünyaya/potansiyel müşterilere kim olduğunuzu, ne tür ürün veya hizmet sattığınızı veya tüketicilere ne gibi faydalar sunduğunuzu söyleyebilir.

2- Yeni müşterileri sizi tanımaya davet eder

Tek renkli bir dünyada yaşamıyoruz. İnsanlar ilginç tasarım ve renklere daha çok ilgi duyuyor. Paketinizi işaretleyen veya vitrininizi süsleyen logo, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek ve merak uyandıracak, en azından bakmalarını ve umarım ürününüzü satın almalarını sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

3- Sizi rakiplerinizden ayırır

Belirli endüstrileri veya ürünleri temsil eden belirli semboller vardır. Örneğin, uzun beyaz şapkalı ve geniş bir sırıtışla İtalyan, bıyıklı bir şefin yer aldığı bir logoya sahip kaç pizza yeri gördünüz? Belki gülünç derecede büyük bir pizza tutuyorsun? İyi bir logo kim olduğunuzu yansıtır, ancak aynı zamanda sizi diğerlerinden ayırmalıdır. İyi bir logo farklı olmaya cesaret etmelidir.

4- Marka sadakatini kolaylaştırır

Zaman zaman, bir şirket logosunu yeniden tasarlar, belki de görünüşünü güncellemek veya başka bir kurumsal değişikliği yansıtmak için. Bir pazarlamacı olarak bunu anlıyorum. Bir tüketici olarak bundan nefret ediyorum. En sevdiğim markaların logosuna alıştığımda ve onlar onu değiştirdiğinde, biraz ihanete uğramış hissediyorum. Şimdi yeni bir şeyler aramak için beynimi yeniden eğitmem gerekiyor. Marka sadakati çok büyük ve her işletmenin teşvik etmesi gereken bir şey. Tanınabilir ve tanıdık bir logo, marka sadakati oluşturmak için uzun bir yol kat eder.

5- Logo neden önemli ? Çünkü her yerde olabilir

Logonuzu tüm pazarlama, ambalaj, ürünler, sosyal medya, web sitesi vb. üzerine yerleştirmek, markanızın ve mesajınızın, mağazada, müşterilerinizin evlerinde, çevrimiçi olarak, yani nerede olursanız olun tutarlı bir şekilde
reklamını yapmanın bir yoludur. Marka mesajınızı geliştirdiyseniz ve başarılı bir şekilde logonuza bağladıysanız, yaptığınız ve yarattığınız her şey logo ve marka ile ilişkilendirilir.

Bu logolar, tabelalardan ticari ürünlere ve mobil pazarlamaya kolaylıkla geçiş yapar. Basit bir logo, çeşitli materyallerde yer alacaksa veya farklı ortamlarda görüntülenecekse en iyisidir.

Bir logonun birincil amacı tanımlamaktır. 

Paul Rand

Onlarca yıldır var olan önemli sayıda logo tasarımı var. Bazıları eski görünüyor (çünkü trendleri takip ediyorlar), ancak bazıları zamansız bir kaliteye sahip.

Çok şey öğrenebileceğimiz, güncel kalan logo tasarımları. 50 yıldan fazla bir süre önce iyi görünüyorlarsa ve bugün hala iyi görünüyorlarsa, 50 yıl sonra da hala aynı derecede etkili olmaları muhtemeldir. İşte o zamansız kalite.

Zamanın ötesinde kalabilmesini sağlayan şeyin ne olduğunu anlamak için uzun bir araştırma yapmayı deneyebilirsiniz. Bu logoların zaman içinde başarılı kalmasını sağlayan özellikleri görebiliyoruz. Bu özelliklerin ne olduğunu anlayarak, onlardan uzaklaşmak ya da zamanın testine dayanacağını bildiğiniz şeylere bağlı kalmak istiyorsanız, tasarım aşamasında bilinçli kararlar verebilirsiniz. 

Bu yüzden bugün bahsedeceğim özellikler kılavuz olarak kullanılabilir, ancak açıklayacağım nedenlerden dolayı, müşterilerime bir çözüm sunmak için bir logo tasarımı üzerinde çalışırken kişisel olarak takip ettiğim ilkeler bunlar. uzun bir süre onlar için başarılı olacağına inanıyorum.

Bu yüzden bugün tartışmak istediğim başarılı logo tasarımının 8 özelliği şunlardır:

  • Basitlik
  • Farklılaşma
  • Alaka düzeyi (Sektöre Uygunluk)
  • Akılda kalıcılık
  • Ölçeklenebilirlik
  • Çok yönlülük
  • Okunabilirlik
  • Uygulama Kalitesi

Tüm bunları farklı elementlerin bir araya gelerek harika bir yemek oluşturması gibi düşünülebilir. Bazı malzemeler eksik konulabilir. Evet tam elde etmek istediğiniz lezzeti yakalayamayabilirsiniz. Ancak sonuçta bir ürün çıkarmanıza ve yakın bir lezzet elde etmenize engel değildir. Metaforları bi’ kenara bırakacak olursak; İyi logo aceleye gelmeyerek, üzerinde fikirsel anlamda uzunca çalışılarak ve eğer başkasına yaptırılıyorsa gerçek değeri ödenerek elde edilir. Bunu neden söylüyorum? Sosyal medyada sizde sıkça karşılaşmışsınızdır müşterinin bütçesi / müşterinin briefi konulu paylaşımlara.

Logomu tasarlar ya da tasarlatırken rakiplerimi nasıl analiz edebilirim? Sektörümdeki firmaların logoları neler diyorsanız bu linkten araştırmaya başlayabilirsiniz.

Yaptığım bazı logoları incelemek için referanslarıma göz atabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için teklif sayfamdan iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Scroll to Top