e42art

2023 takvimi pdf

2023 Takvimi Pdf İndir

2023 takvimi pdf olarak, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

2023 takvimini yazdırabilir miyim?

PDF formatında indirilebilir . Bu takvim, dikey düzende tasarlanmıştır ve duvarınızda, masanızda, ofisinizde veya evinizde yazdırmanızı, görüntülemenizi ve kolayca görüntülemenizi kolaylaştırır. 2023 takvimi pdf formatındadır, daha kolay görünürlük için haftanın aylarını ve günlerini vurgular.

2023 için hangi takvimi kullanabilirim?

2023’te şu yıllardaki takvimleri yeniden kullanabilirsiniz:

2017, 2006, 1995, 1989, 1978, 1967, 1961, 1950, 1939 ve 1933 .

2023 özel bir yıl mı?

S. UNGA, Hindistan liderliğindeki karara göre 2023’ü hangi özel yıl ilan etti? Notlar: Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliğiyle 2023’ü Uluslararası Millet Yılı ilan etti . Oybirliğiyle kabul edilen karar Hindistan tarafından desteklendi ve 70’den fazla ülke tarafından desteklendi.

İlk takvimi kim yaptı?

İlk Takvimi Kim Yaptı? Tarihçiler, zaman işleyişinin Neolitik dönem kadar geriye gittiğine inanırlar, ancak gerçek takvimler MÖ 3100’deki Tunç Çağı’na kadar değildi. Mezopotamya’daki Sümerler, bir yılı her biri 29 veya 30 günden oluşan 12 kameri aya bölen ilk takvimi yaptılar .

Takvimin tarihçesi nedir?

Takvimlerin tarihi , yani günleri ve daha büyük zaman bölümlerini takip etmek için yöntemler yaratan ve kullanan insanların tarihi, eski kökleri olan bir uygulamayı kapsar .

Arkeologlar, en az Neolitik Çağ kadar eski tarih öncesi zamanlara dayanan zaman işleyişi yöntemlerini yeniden yapılandırdılar . Çoğu tarihi toplum tarafından kullanılan zaman işleyişi için doğal birimler gün , güneş yılı ve kameridir . Takvimler , zaman işleyişi için kullanılan açık şemalardır. Tarihsel olarak onaylanmış ve formüle edilmiş ilk takvimler , antik Yakın Doğu’da yazının gelişimine bağlı olarak Tunç Çağı’na kadar uzanır . Sümer takvimi en eskisiydi, onu Mısır , Asur ve Elam takvimleri izledi.

Vikram Samvat Hindular ve Sihler tarafından kullanılmıştır. Hindistan alt kıtasında kullanılan birkaç bölgesel Hindu takviminden biri, on iki sinodik ay ve 365 güneş gününe dayanmaktadır. Ay yılı, Chaitra ayının yeni ayı ile başlar. Chaitra Sukhladi olarak bilinen bu gün, Hindistan’da kısıtlı (isteğe bağlı) tatil. Bir dizi antik ve ortaçağ yazıtı Vikram Samvat’ı kullandı. Adını efsanevi kral Vikramaditya’dan aldığı söylense de, Samvatsara kısaca ‘Samvat’, ‘yıl’ için Sanskritçe bir terimdir. Ujjain İmparatoru Vikramaditya, MÖ 57’de Vikram Samvat’ı başlattı ve bu takvimin MÖ 56’da Saka’ya karşı kazandığı zaferi takip ettiğine inanılıyor.

Eski Yakın Doğu’nun çok sayıda takvim sistemi , Asur ve Babil takvimlerine dayanan Demir Çağı arkeolojik kayıtlarında yer almaktadır . Buna, İbrani takviminin yanı sıra Zerdüşt takvimine de yol açan Pers İmparatorluğu takvimi de dahildir .

Antik çağdaki takvimler , güneş ve ay yıllarını hizalamak için ara ayların getirilmesine bağlı olarak genellikle ay- güneşliydi . Bu çoğunlukla gözleme dayanıyordu, ancak parçalı 2. yüzyıl Coligny takviminde kanıtlandığı gibi, araya ekleme modelini algoritmik olarak modellemek için erken girişimler olmuş olabilir . Bununla birlikte, Roma takvimi, Etrüsk öncesi 10 aylık bir güneş yılının çok eski kalıntılarını içeriyordu.

Roma takvimi MÖ 45 yılında Julius Caesar tarafından yeniden düzenlendi . Jülyen takvimi artık yeni ayın gözlemine bağlı değildi, sadece her dört yılda bir artık gün getiren bir algoritma izledi . Bu, takvim ayının aydan ayrılmasını sağladı .

  1. yüzyılda İran’da Hayyam liderliğinde bir takvim reformu 1079 yılında ilan edilmiş ve yılın uzunluğu 365.24219858156 gün olarak ölçülmüştür. Yılın uzunluğunun bir kişinin yaşamı boyunca altıncı ondalık basamakta değiştiği göz önüne alındığında, bu son derece doğrudur. Karşılaştırma için 19. yüzyılın sonunda yılın uzunluğu 365.242196 gün iken, bugün (1999) 365.242190 gündür.

Gregoryen takvimi , 1582’de Jülyen takviminin bir iyileştirmesi olarak tanıtıldı ve bugün dünya çapında laik amaçlar için ” fiili” takvim olarak kullanılıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir